Pach zajíce
Popis
Pachy zvěře jsou výborným pomocníkem při výcviku loveckých psů.
Pach Pete Rickard's je výrazný koncentrát – stačí pár kapek pro intenzivní pach na dummy.
Pach zvyšuje atraktivitu pro lovecký výcvik, vystavování, slídění, dohledávku, vlečku a stopy.
Dodáváme v obsahu 35 nebo 118 ml
POKYNY PRO VÝCVIK PSŮ (přeloženo z originálního balení)
Lovečtí psi
Na obě strany aportu aplikujte pach (pár kapek – je to koncentrát, můžete jej naředit vodou v poměru 1:2 nebo 1:3), aport přivažte na šňůru a tahejte po poli a po porostu. Začínejte jednoduchou trasou a pokračujte k náročnějším. Cvičení by měly být krátké a příjemné. Buďte zaujatí a chvalte svého psa. Hned jak Váš pes začne projevovat zájem o tento druh stopování, umožněte mu sledovat přirozené stopy, na kterých na konci najde „kořist“. Toto je nevyhnutelné pro úspěšné ukončení tréninku. Jako závěrečný krok ve výcviku psa je užitečné nechat psa cvičit nezkušeného se zkušeným.
Jak vycvičit psa k lovu pernaté zvěře
Abyste psa naučili stopovat, aplikujte pach na aport a ten potom přivažte na šňůru.
Tahejte jej porostem tak vysokým, abyste jej na konci stopy mohli ukrýt.
První stopu udělejte krátkou (cca 15 metrů) – délka záleží na konkrétním psovi.
Postupně, jak se pes bude zlepšovat, vzdálenost zvětšujte. Přiveďte psa na vzdálenost 20 metrů od stopy a dejte mu povel, který používáte, když má hledat zvěř. Mluvte vzrušeně a zvolna běžte směrem ke stopě. Hned jak stopu najde, nechte ho sledovat ji až na konec. Když stopu ztratí nebo se nechá rozptýlit, usměrněte jeho pozornost povelem například. hledej bažanta. Hned jak aport najde, přivolejte jej píšťalkou a vzdalte se od něj. Když vás dožene, pochvalte jej dokud drží aport a potom mu dejte povel, kdy má aport odevzdat.
Při každém dalším cvičení stopu prodlužujte. Schovávejte aport na místech, na kterých se ptáci obvykle vyskytují, např. Na živých plotech, ve vrbách atp. Váš pes si brzy spojí místo s ptačím pachem a s možností udělat vám radost.
Cvičení pouze aportování
Postupně zvětšujte vzdálenosti a měňte typy povrchů na kterých cvičíte (tráva, oranice, osení…)
Časem budete potřebovat pomocníka, který bude stát asi 90-100 metrů od vás. Nechte ho vystřelit ze startovací pistole nebo zvolat domluvený signál „Bang“ „Trrr“ atp. a hodit aport. Počkejte, jak aport dopadne na zem a dejte povel k přinesení. Nechte psa vystopovat aport, po nalezení pískejte povel „Ke mě“. Trénujte v různých terénech. Naučte psa, aby neřešil povrchy. Postupně trénujte i ve vodě.
Střídejte aprtování z vody a na souši a přes vodu. Minimalizujte chyby a nešetřete chválou. Používejte píšťalku – je lepší jak lidský hlas – zvuk píšťalky se dobře nese a není náladový.
Pro ohaře, kteří mají už nejaký výcvik, ale i pro další rasy, můžete aport umístit na poli bez toho, abyste předtím vytvářeli stopu. Nesmíte však dovolit, aby pes viděl, kam aport umisťujete. Když vytváříte stopu nebo umisťujete aport, musíte si vždy pamatovat, kde stopa nebo aport je. Můžete umístit i více aportů. Vždy chvalte za každý kus.
Pamatujte, že psi chytají pachy po větru. Je proto dobré brát do úvahy směr větru před samotným výcvikem. Pro psa je jednodušší pracovat proti větru nebo při bočním větru.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.